Zaštita od sunca nam je važna i neophodna tokom cele godine, bilo da se radi o prvom prolećnom suncu, boravku na planini i odmoru na moru.
Dobre i loše strane sunca
Dobro je poznato da sunce ima brojne pozitivne efekte: sunčeva svetlost pomaže našem telu da proizvede vitamin D – koji je neophodan za kosti, mišiće i imunitet.
Vdljiva svetlost stimuliše proizvodnju endorfina koji su blagotvorni za ljude koji pate od depresije, dok infracrvena svetlost doprinosi poboljšanju cirkulacije, ubrzavanju metabolizma i produktivnosti.
Ali sunčeva svetlost može biti i štetna i prekomerno izlaganje može dovesti do ozbiljnih oštećenja kože kao što su: prevremeno starenje, alergije na sunce, pa čak i rak kože. Stoga je izuzetno važno zaštititi lice i telo od negativnih efekata UVA i UVB zraka. To je naročito važno kod dečje kože, koja je mnogo tanja i osetljivija i samim tim podložnija oštećenjima izazvanim suncem, nego koža odraslih.
Kako se zaštiti?
- Izbegavanjem direktnog izlaganja suncu, naročito između 11 i 15h
- Redovnom upotrebom preparata za zaštitu od sunca (najbolje faktor 50+) i u dovoljnoj količini
- Pravilnim odabirom odgovarajućeg preparata za svaki tip kože
- Pokrivanjem odgovarajućom odećom ili šeširima.
- Koristiti preparate za zaštitu od sunca na izloženim delovima tela i na licu kao deo svakodnevne nege
- Voditi računa o zaštiti od sunca čak i tokom oblačnih dana.
- Starati se da bebe i mala deca ne budu direktno izložena sunčevim zracima.
- Štititi oči naočarima za sunce sa UVA i UVB filterima.
- Obratiti pažnju na moguće neželjene efekte lekova koje koristite
Kako pravilno naneti preparat za zaštitu od sunca?
Prvo nanošenje treba da bude 20 do 30 minuta pre izlaska na sunce, jer je njoj potrebno minimum pola sata da deluje. Nakon toga kremu je potrebno naneti na svaka 2h, posebno nakon izlaska iz vode, brisanja peškirom ili nekih sportskih aktivnosti.
